Ocieplenie i elewacja domu
Wykonanie elewacji domu jest jednym z ostatnich etapów budowy nowego domu. Sposób wykonania elewacji zależy od charakterystyki budynku i rodzaju ścian.
Wybór odpowiedniej technologii ocieplenia elewacji decyduje o trwałości wykonywanych prac oraz o ich efekcie ekonomicznym i estetycznym. Zaleca się uwzględniać specyfikę obiektu, jego lokalizację, rodzaj konstrukcji i jej stan techniczny, strukturę przegród zewnętrznych, a także przewidywane warunki użytkowania elewacji.
Ocieplenie ścian styropianem
Często popełnianym błędem w doborze materiałów do ocieplania ścian domu jest stosowanie przypadkowych komponentów wybranych z ofert różnych, nie sprawdzonych pod względem wzajemnej współpracy w warstwach ocieplenia.
Odporność tynków i farb na korozję biologiczną to w polskiej strefie klimatycznej warunek niezbędny dla zapewnienia trwałości ocieplanych elewacji. Bez zapewnienia trwałości ocieplenia i elewacji zewnętrznej domu już po kilku latach na fasadach północnych, pozbawionych nasłonecznienia i przewiewu, a także w niesprzyjających warunkach środowiskowych (np. mikroklimat zatokowy) pojawiają się charakterystyczne brunatnozielone przebarwienia. W konsekwencji elewacja traci walory estetyczne, a po pewnym czasie ulega uszkodzeniom. Wzrost zawilgocenia pogarsza właściwości termoizolacyjne ocieplenia. Konsekwencją jest utrata izolacyjnej efektywności przegród, co może skutkować wyraźnym pogorszeniem bilansu energetycznego budynku i wzrostem kosztów jego ogrzewania. Może także dochodzić do skraplania pary wodnej w przegrodach. W radykalnych sytuacjach, na wewnętrznych powierzchniach takich ścian pojawić się może pleśń lub grzyb.
Tynki elewacyjne
Do wykonania elewacji zewnętrznej domu stosuje się różne rodzaje tynków zewnętrznych. Każdy z nich ma swoje zalety i pewne niedoskonałości. Dobierając rodzaj tynku i jego fakturę należy wziąć pod uwagę zagrożenia jakie mogą wystąpić podczas użytkowania domu. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nie ma tynku do elewacji, który w równym stopniu zabezpieczałby przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami i warunkami atmosferycznymi.
- tynki akrylowe:
- są odporne na deszcz
- mają najlepsze parametry dotyczące uszkodzeń mechanicznych
- szkodzą im promienie słoneczne i mrozy
- łatwo się brudzą
- tynki silikonowe:
- odporne na deszcz i słońce
- bardzo mało się brudzą
- średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz mrozy
- tynki silikatowe:
- średnio odporne na uszkodzenia mechaniczne
- średnio odporne na temperaturę i promienie słoneczne
- średnio odporne na zabrudzenia
- nie najlepiej znoszą deszcz
- tynki mineralne:
- odporne na promienie słoneczne i niskie temperatury
- średnio odporne na zbrudzenia
- mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy deszcz
Duże znaczenie dla trwałości tynku ma jego struktura. Gładkie powierzchnie są bardziej narażone na powstawanie rys i pęknięć. Do najpopularniejszych tynków elewacyjnych należy baranek i porowaty kornik. W naszych warunkach szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na obecność w tynkach preparatów aktywnych biologicznie, które działają przeciwgrzybicznie i nie pozwalają na namnażanie się glonów. Brak takich substancji sprawia, że już po roku dom zaczyna pokrywać się zielonym nalotem, który niszczy elewację.