Beton chudego, czyli betonu podkładowo-wyrównawczego potocznie nazywa się chudziakiem. Główną cechą betonu chudziak jest pozwala na wyrównanie np. terenu pod ławę fundamentową lub fundamenty. Główną funkcją chudziaka jest ustabilizowanie podłoża pod konstrukcję budynku. Chudziak pozwala na stworzenie dodatkowej warstwy materiału – podbudowy.
Nazwa betonu chudziak pochodzi od jego grubości. Grubość tego specjalnego betonu jest niewielka, dlatego nie będzie nadawał się do wykonania elementów, które muszą charakteryzować się zwiększoną wytrzymałością.
Cechą charakterystyczną chudziaka (betonu podkładowo-wyrównawczego) jest niezbyt duża wytrzymałość w przypadku ściskania.
Chudy beton jest betonem o mniejszej odporności niż beton konstrukcyjny, ale jest wszechstronnie wykorzystywany. Stosuje się go przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym m.in. pod ławy jako beton podkładowy.
Chudy beton to mieszanka charakteryzująca się formą mokrej ziemi. Chudziak znajdujący się pod posadzką wyrówna podłoże gruntowe, na którym ma zostać wzniesiona konstrukcja. Skutecznie wzmocni zbrojenie i jednocześnie pozwoli na wykonanie obudowy stabilizującej przewody układane w wykopach.
Dużą zaletą chudziaka jest elastyczność jaką nam ten beton oferuje, a co za tym idzie możliwość wykonania wielu prac wykończeniowych samodzielnie. Dzięki możliwości wyrównania chudziakiem powierzchni posadzkowych, podczas układania płytek zużyjemy o wiele mniej materiału potrzebnego do ich osadzania w taki sposób aby zachować równą powierzchnię.
W budownictwie jednorodzinnym chudy beton stosowany jest jako warstwa wyrównawczo-podkładowa układana bezpośrednio w wykopie fundamentowym – na nim posadawia się ławy fundamentowe budynku. Tego rodzaju chudy beton stosowany jest również podczas budowy fundamentów schodkowych.
Beton chudziak wylewamy na terenie województwa mazowieckiego, w szczególności w następujących miastach oraz ich okolicach: