Gruntowanie zwiększa właściwości wiązania podłoża oraz zwiększa przyczepności materiału do powierzchni. Grunty używane są także w budownictwie do utwardzenia niezbyt spoistego lub pylącego się podłoża, do zmniejszenia nasiąkliwości oraz zwiększenia przyczepności nakładanych warstw.
Podłoże ściany czy sufitu przed położeniem tynku zalecane jest zagruntować.
Tynk po wyschnięciu przed malowaniem zalecane jest zagruntować.
Powierzchnie zwarte, gładkie i mało nasiąkliwe gruntuje się środkami, które zwiększają przyczepność zapraw tynkarskich.
Powierzchnie porowate o dużej chłonności charakterystyczne dla ścian z betonu komórkowego, płyt cementowych i wiórowo-cementowych oraz tynków cementowo-wapiennych i gipsowych, płyt gipsowych i gipsowo-kartonowych, a także murów z cegieł lub pustaków ceramicznych. Do takich podłoży zaleca się gruntowanie preparatem wyrównującym chłonność. Zwiększają one przyczepność powierzchni i jej elastyczność, regulują także chłonność podłoża, ale nie pogarszają przepuszczalności ścian wobec pary wodnej. Preparaty przeznaczone do gruntowania takich powierzchni wnikają głęboko nawet w bardzo stare oraz suche podłoża, powodując tym samym ich wzmocnienie.
Dlaczego gruntowanie jest ważne:
Gruntowanie gotowego tynku na celu przygotować podłoże do dalszych prac – zmniejsza chłonność powierzchni, wzmacnia stabilność i przepuszczalność. Brak gruntu może doprowadzić do powstawania smug i przebarwień, a nawet może sprawić, że farba złuszczy się i popęka.
Tynki wykonujemy w domach, mieszkaniach i innych obiektach na terenie województwa mazowieckiego, w szczególności w następujących miastach oraz ich okolicach: