Planując położenie tynku na ścianie do wyboru mamy dwa możliwe rozwiązania realizacji: tynkowanie maszynowe lub tynkowanie ręczne (tradycyjne). Odpowiednie dobranie i zastosowanie tynków oraz gładzi gipsowych niezbędne jest do wykonania przed etapem malowania czy tapetowania ścian, przez nadanie ścianom odpowiedniej struktury tynku oraz zabezpieczyć ściany przed wilgocią czy ogniem.
W ofercie zapraw tynkarskich znaleźć można tynki przeznaczone do nanoszenia maszynowego oraz tynki do układania tradycyjnego, czyli ręcznego. W przypadku tynkowania ręcznego zarówno nanoszenie, zacierane jak i wygładzanie tynku wykonuje się ręcznie przy użyciu standardowych narzędzi. W przypadku tynkowania maszynowego różnica polega na tym, że zaprawę nanosi się agregatem tynkarskim, co znacznie przyspiesza czas wykonania tynku.
Przy tynkowaniu maszynowym wykorzystuje się specjalne agregaty tynkarskie, gdzie odpowiednia mieszanka tynkarska jest rozrabiana przez agregat, a następnie narzucana na ścianę przy pomocy specjalnej końcówki. Tynkowanie maszynowe jest szczególnie polecane, jeśli mamy do czynienia z dużymi powierzchniami ścian lub zależy nam na znacznym skróceniu czasu prowadzonych prac w tym zakresie. Tynkowanie maszynowe to spore ułatwienie i przyspieszenie prac zarówno dla inwestora jak i ekipy budowlanej.
Nakładanie i wyrównywanie tynków nie należy do najłatwiejszych czynności. Czynność ta wymaga przestrzegania czasu związanego z tempem wiązania zaprawy oraz pewnej wprawy i wytrwałości. Tynkowanie ręczne polecane jest w przypadku małych pomieszczeń oraz takich, w których występują trudno dostępne miejsca do otynkowania.
Tynki ręczne i maszynowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem nakładania na powierzchnię ścian. Pozostałe etapy prac przebiegają w podobny sposób. Metoda maszynowa jest zazwyczaj bardziej opłacalna, ponieważ tynki maszynowe są nierzadko tańsze od ręcznych. Przewaga tynkowania maszynowego nabiera szczególnego znaczenia w przypadku ścian o dużej powierzchni.
Ekipa posiadająca odpowiednie kwalifikacje jest w stanie wykończyć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych dziennie, co nie jest możliwe w przypadku prac ręcznych. Dlatego ręczne tynkowanie warto wybrać praktycznie tylko w przypadku niedużych pomieszczeń oraz na powierzchniach trudno dostępnych dla agregatu.